Skip to main content

Kuidas saab end kaitsta sugulisel teel levivate haiguste eest?

Kondoomid on praegu ainus tõhus kaitse sugulisel teel levivate haiguste ja nakkuste, nagu klamüüdia, HPV ja HIV, vastu nii meestele kui ka naistele. Selleks, et kaitse toimiks optimaalselt ning lõbu ja tunne ei kannataks, sobivad kõige paremini õiges suuruses kondoomid. Sobivad kondoomid libisevad harvemini maha ja samas ei ahenda, nii et lõbu ja kaitse ei ole vastuolus, vaid käivad käsikäes.

Mis on sugulisel teel levivad haigused?

Sugulisel teel levivad haigused on haigused, mis võivad levida kaitsmata seksuaalvahekorra ajal. Neil võib olla erinevaid põhjusi ja nad võivad pärineda bakteritest, viirustest, seentest või isegi parasiitidest.

Erinevad sugulisel teel levivate haiguste liigid

Viirused:

  • HIV, mis võib põhjustada AIDSi
  • Inimese papilloomiviirused (HPV), mis võivad muu hulgas põhjustada emakakaelavähki.
  • A, B või C-hepatiit
  • Genitaalherpes
  • Tsütomegaloviirus

Bakterid:

  • Süüfilis
  • Gonorröa
  • Molle'i haavand
  • Bakteriaalne vaginoos
  • Klamüüdia
  • kõhulahtisus (võib haigestunult edasi kanduda suuseksi kaudu)

Seened:

Parasiidid:

Miks on kaitse suguhaiguste vastu nii oluline?

Viimastel aastatel on suguhaigused kahjuks taas tõusuteel. Mõnel juhul toimub see täiesti märkamatult, sest ka ilma sümptomiteta võib teatud haigustega olla nakkusohtlik. Institut Pasteurs'i uuringu kohaselt on suguhaiguste juhtude arv Prantsusmaal aastatel 2020 ja 2021 tõusnud umbes 30%. Eriti mõjutatud on noored inimesed.

Sugulisel teel levivate haiguste eest kaitsmine on eriti oluline:

  • uus partnerlus
  • mitme partneriga või ilma püsiva suhteta
  • väljaspool stabiilset ja usalduslikku suhet
  • partneri vahetus

Kas lisaks kondoomi kasutamisele ei ole ka muid võimalusi end kaitsta?

Jah, on. Tänapäeval on olemas vaktsineerimine mõnede haiguste, näiteks B-hepatiidi või inimese papilloomiviiruste (HPV) vastu, mis võivad põhjustada näiteks emakakaelavähki. Need vaktsineerimised kaitsevad aga ainult nende konkreetsete viiruste, mitte aga teiste haigustekitajate eest. Seega, kui teil on uus partner ja te ei taha võtta mingeid riske, on ainus kindel kaitse sobiv kondoom. Alternatiivina võiksite proovida välistada riski, tehes teste sugulisel teel levivate haiguste suhtes, kuid see võib olla kallis ja aeganõudev. Teste saab teha arsti juures või mõnede haiguste HIV, klamüüdia, süüfilis või gonorröa puhul ka selliste teenusepakkujate juures nagu S.A .M Health, mis pakub diskreetset testimist kodus koos labori ja teiste partneritega.

Naiste või lesbiliste paaride jaoks on lisaks kondoomile võimalus kaitsta end suguhaiguste edasikandumise eest ka lickcloth'i või spetsiaalse naiste kondoomiga.

Kes saab aidata, kui mul on suguhaigus?

Kui kahtlustate, et olete nakatunud või teil on suguhaigus, pöörduge alati oma arsti poole. Sageli saavad lisaks esmasele pöördumisele perearsti poole aidata ka uroloogid või naistearstid. Vältige kaitsmata seksuaalvahekorda ka siis, kui kahtlustate suguhaigust, ja rääkige oma partnerile oma kahtlusest ette.

Kokkuvõte: Kondoomid on parim kaitse suguhaiguste vastu.

Selleks, et saaksite oma partneriga muretult ja parima võimaliku kaitsega seksida, peaksite alati kasutama sobiva suurusega kondoome. See on ainus viis, kuidas saavutada parim võimalik turvalisus ja samal ajal muretu tunne seksi ajal. Sobivad kondoomid ei libise ja ei ahenda. Seega tagavad nad parima võimaliku tunde seksuaalvahekorra ajal ja optimaalse ohutuse.

Osta sobivaid kondoome kohe

Mister Size
Rohkem artikleid

Kondoomi õigesti peale panemine - kuidas seda teha ilma, et see oleks tüütu

Loe nüüd

Sõprus+, segadused, avatud suhe & polügaamia - mis asi on moodsad suhtemudelid?

Loe nüüd

Ükskõik kui suur või väike - ma armastan oma peenist.

Loe nüüd