Skip to main content

Luksemburg on rasestumisvastaste vahendite osas Euroopas esikohal

Euroopa Seksuaal- ja reproduktiivsete õiguste Euroopa parlamentaarse foorumi Euroopa rasestumisvastaste vahendite edetabelis on Luksemburg 94,2%-ga esikohal, tihedalt järgnevad Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Belgia. Vastuvõtuatlas 2024 koostab oma edetabeli, mis põhineb iga riigi valitsuse poliitika hindamisel rasestumisvastaste vahendite kättesaadavuse, pereplaneerimisalase nõustamise ja rasestumisvastaste vahendite kohta veebipõhise teabe andmise kohta.

Euroopas on endiselt märkimisväärsed erinevused rasestumisvastase võitluse poliitikas Ida- ja Lääne-Euroopa vahel."Rasestumisvastase poliitika atlas 2024" näitab neid erinevusi: Kui Lääne-Euroopa riigid, nagu Luksemburg (94,2%), Ühendkuningriik (94,1%), Prantsusmaa (93,2%) ja Belgia (91,1%) on rasestumisvastaste vahendite ja nõustamise ulatusliku kättesaadavuse tagamise poolest kõrgel kohal, siis Ida-Euroopa riigid, nagu Poola (33,5%), Ungari (40,0%) ja Armeenia (40,7%) on madalamal tasemel.

Sellised riigid nagu Madalmaad (81,1%), Rootsi (77,1%) ja Saksamaa (75,1%) jäävad esikolmikusse. Austria (61,7%), Šveits (58,3%) ja Itaalia (57,3%) on näiteks keskmisel kohal.

Luksemburgi algatus katta alates 1. aprillist 2023 täielikult rasestumisvastaste vahendite kulud ilma vanusepiiranguta (v.a kondoomid) ei tee seda riiki mitte ainult Euroopas silmapaistvaks, vaid kujutab endast ka teravat kontrasti Ida-Euroopa olukorraga. Mõnes riigis on kaasaegsete rasestumisvastaste meetodite kättesaadavus, teavitamine ja rasestumisvastaste vahendite sotsiaalne aktsepteerimine endiselt suur probleem. Eriti Poola, mille tulemus on Euroopa keskmisest tunduvalt madalam, rõhutab vajadust poliitiliste ja sotsiaalsete reformide järele selles valdkonnas.

Mitmed Euroopa riigid katavad kulud

Atlas analüüsib kokku 46 Euroopa riiki ja näitab, et kuigi 22 riiki katab osaliselt teatavate rasestumisvastaste vahendite kulud ja 44 riiki pakub nõustamist riikliku tervishoiusüsteemi kaudu, on nende teenuste kvaliteet ja kättesaadavus väga erinev. Kui Lääne-Euroopas hüvitatakse sageli rasestumisvastaste vahendite kulud vähemalt valitud rasestumisvastaste vahendite ja teatavate vanuserühmade puhul ning nõustamine on laialdaselt kättesaadav, siis Ida-Euroopa riikides on probleeme piiratud kättesaadavuse, kõrgete kulude ja teabe puudumisega.

Lisaks Luksemburgile on kulude katmise näide ka Prantsusmaa: alates 2022. aastast katab kuni 25-aastaste naiste rasestumisvastaste vahendite kulud ravikindlustus ning alates 2023. aastast on kuni 25-aastastele prantslannadele ka kondoomid apteekides tasuta kättesaadavad. Midagi sarnast on olemas ka Ühendkuningriigis.

Luksemburgi juhtpositsioon selles valdkonnas rõhutab poliitilise toetuse ja investeeringute tähtsust seksuaal- ja reproduktiivtervise valdkonnas. Suurhertsogiriigi näide näitab, et edusammud on võimalikud, kui valitsused seavad prioriteedid ja eraldavad vastavad vahendid.

Lõhe Ida- ja Lääne-Euroopa vahel

Ida- ja Lääne-Euroopa vaheline lõhe rasestumisvastase poliitika valdkonnas tuletab meile meelde, et teha on veel palju. On vaja jätkata jõupingutusi, et tagada kõigile Euroopa elanikele juurdepääs teabele ja vahenditele, mis on vajalikud teadlike otsuste tegemiseks oma reproduktiivtervise kohta.

Luksemburgi teerajaja roll ja selliste organisatsioonide nagu Planning Familial töö on inspireerivad näited sellest, kuidas pühendumuse ja poliitilise toetuse abil saab seksuaal- ja reproduktiivtervise valdkonnas saavutada märkimisväärseid edusamme. Loodetavasti järgivad teised riigid seda eeskuju, et ületada erinevused rasestumisvastases poliitikas ja luua Euroopa, kus igaühel on õigus vabale ja teadlikule valikule pereplaneerimise osas.

Kaitse peaks samuti rolli mängima

Lisaks rasestumisvastastele vahenditele peaks meie arvates rolli mängima ka kaitse sugulisel teel levivate haiguste vastu. Kahjuks ei paku paljud rasestumisvastased vahendid piisavat kaitset sugulisel teel levivate haiguste vastu ja need on viimastel aastatel taas suurenenud. On suurepärane, kui rasestumisvastased vahendid on tasuta kättesaadavad - kuid kui kondoomid ei ole lisatud, nagu Luksemburgi näitel, siis kahjuks puudub kaitse sugulisel teel levivate haiguste vastu. Ka hormonaalsetele kõrvalmõjudele pööratakse siin vähe tähelepanu, kusjuures rasestumisvastaseid tablette propageeritakse kui peamist võimalust. Kuid üha enam inimesi lükkab hormonaalseid kõrvalmõjusid põhjendatult tagasi.

Kuidas saab end kaitsta sugulisel teel levivate haiguste eest

Euroopas saadaolevad sobivad kondoomid

Kuigi paljudes riikides on kindlasti veel palju teha ja haiguste eest kaitsmisega tuleks arvestada, on hea uudis see, et viimastel aastatel on palju juhtunud ja näiteks meie sobivad kondoomid Mister Size'ist on nüüd peaaegu kõigis Euroopa riikides saadaval.

Mister Size'i riikide ülevaatesse

Erinevate suurustega sobivate kondoomide eeliseks on suurem turvalisus ja hea tunne kondoomide kasutamisel võrreldes tavaliste kondoomidega. Kui kondoom sobib teile, ei libise see maha ega ahenda teie peenist ja te saate muretult oma armuelu nautida. Kondoomid on kergesti ja odavalt kättesaadavad ning neid saab tellida ka näiteks internetist.

Leia nüüd õige kondoom

Mister Size
Rohkem artikleid

Määrake õige kondoomi suurus 4 lihtsa sammuga

Loe nüüd

Kas on temperatuure, mis on kondoomide jaoks ohtlikud?

Loe nüüd

Kondoomi õigesti peale panemine - kuidas seda teha ilma, et see oleks tüütu

Loe nüüd