Skip to main content

Kui ohutud on kondoomid tegelikult? - Kaitse raseduse ja sugulisel teel levivate haiguste eest

Kondoomid on pikka aega olnud tõestatud rasestumisvastane vahend ja neil on oluline roll kaitsmisel sugulisel teel levivate haiguste või soovimatu raseduse eest. Kuid kui ohutud on need tegelikult? Selles blogipostituses vaadeldakse lähemalt kondoomide ohutust, nende kasutamist ja kaitset.

Kondoomid kaitseks soovimatu raseduse eest

Õige kasutamise korral peetakse kondoomi äärmiselt usaldusväärseks rasestumisvastaseks vahendiks. Niinimetatud Pearl'i indeks, mis mõõdab rasestumisvastaste meetodite ohutust, näitab, et kondoomidel on korrektsel kasutamisel kõrge kaitse määr.

Õige kasutamise korral on kondoomide Pearl'i indeks 2, mis tähendab, et ainult 2 naist 100-st rasestub pärast üheaastast kondoomi kasutamist. Seega on kondoomid 98% ulatuses ohutud.

Siiski tuleb märkida, et tavapärase kasutamise korral - st arvestades rakendusvigu või võimalikke"kondoomiõnnetusi" - on Pearl'i indeks kõrgem ja ohutuse protsent väheneb.

Kondoomide kaitse sugulisel teel levivate haiguste vastu

Pearl Index mõõdab siiski ainult tõhusust raseduse vastu, mitte aga kaitset sugulisel teel levivate haiguste vastu. Kui hormonaalsed rasestumisvastased vahendid kaitsevad ainult soovimatu raseduse eest, siis kondoomid kujutavad endast füüsilist barjääri haigustekitajate vastu ja aitavad vähendada seksuaalsel teel levivate nakkuste, nagu HIV, gonorröa, klamüüdia ja süüfilis, riski.

Oluline, kuid sageli unustatud on kondoomide kasutamine suuseksi ajal, et kaitsta sugulisel teel levivate haiguste eest. Kuigi teatud haiguste edasikandumise oht on suuseksi ajal väiksem kui vaginaalse või anaalseksi ajal, on siiski teatud risk olemas. Kondoomid aitavad seda riski vähendada.

Sageli ei teadvustata ka seda, et paljud sugulisel teel levivad haigused on viimastel aastatel nii Euroopas kui ka teistes riikides, näiteks Ameerika Ühendriikides, taas tõusuteel. Kondoomid on siinkohal ainus rasestumisvastane vahend, mis lisaks soovimatu raseduse eest kaitsmisele pakub head kaitset ka suguhaiguste vastu, mistõttu on kondoomide kasutamine väga oluline, eriti uute või vahetuvate partnerite puhul.

Levinumad vead kondoomide kasutamisel

Selleks, et kondoom saaks oma kaitsevõime täielikult välja arendada, on oluline vältida vigu selle kasutamisel.

Tüüpiline näide on kotikese avamine teravate esemete või hammastega, sest see võib kondoomi kahjustada. Selle asemel tuleks ettevaatlikult rebida hambulise külje pitsat sõrmedega lahti. Kui sõrmed on niisked või higised, on kõige parem eelnevalt lühidalt kuivatada, et kondoom ei libiseks käest välja.

Teine tavaline viga on see, et ei lase õhku reservuaari otsast välja. See võib muuta kondoomi ebamugavalt tihedaks ja tõenäolisemalt rebeneda. Kondoomi peale panemisel jätke alati piisavalt ruumi seemnevedeliku jaoks selle otsas, pigistades reservuaari sõrmega ettevaatlikult kokku. Illustreeritud juhised selle kohta, kuidas seda teha, leiate igast pakendi infolehest.

Aktuse lõpus peaks kondoomi välja tõmmates hoidma selle võllist kinni, et vältida selle kinnijäämist või lekkimist.

Lisaks võib ebaõige hoiustamine kõrge temperatuuri või otsese päikesevalgusega kohtades põhjustada materiaalset kahjustust, mis kahjustab kondoomi kaitsvat toimet.

Seetõttu on oluline hoida kondoome jahedas ja kuivas kohas, eemal otsesest päikesevalgusest ja soojusallikatest.

Need lihtsad sammud võivad oluliselt suurendada kaitset sugulisel teel levivate haiguste või soovimatu raseduse vastu.

Kui ohutud on aegunud kondoomid?

Aegunud kondoomid ei ole ohutud. Lateks, millest kondoomid valmistatakse, laguneb aja jooksul ja muutub poorseks. See võib põhjustada nende kergemat rebenemist või libisemist, mis võib põhjustada soovimatu raseduse või sugulisel teel levivad haigused.

Enamiku kondoomide säilivusaeg on 4-5 aastat. See kuupäev on alati trükitud pakendile ja pitserikile endale.

Seda, kas kondoom on veel hea, saab ära tunda järgmiste punktide järgi:

  • aegumiskuupäev ei ole veel möödunud
  • fooliumil ei ole rebendeid, auke ega kahjustusi
  • kondoom on sile ja elastne, mitte kleepuv või rabe.

Kui on kahtlusi kondoomi ohutuses, ärge kasutage seda ja kasutage selle asemel uut kondoomi.

Kui sa siiski ei taha aegunud kondoome ära visata, vaid soovid neid hoopis hästi ära kasutada, vaata meie nõuandeid aegunud kondoomide kasutamiseks.

Ohutus hormonaalsete kõrvaltoimete puudumise kaudu

Kuigi hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, nagu pillid, rasestumisvastane ring või rasestumisvastane plaaster, takistavad samuti tõhusalt rasedust, kaasnevad nendega ka võimalikud riskid ja kõrvaltoimed.

Üks peamisi murekohti hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisel on võimalikud hormonaalsed kõrvaltoimed, mis võivad olla eri naistel erinevad. Nende hulka kuuluvad meeleolu kõikumine, kaalutõus, peavalu, rindade hellus ja iiveldus. Mõnedel naistel esineb ka tõsisemaid kõrvaltoimeid, nagu verehüübed, suurenenud risk teatud vähkkasvajate tekkeks või viljakuse vähenemine pärast hormoonide kasutamise lõpetamist.

Seevastu kondoomid on hormoonivabad ja ei mõjuta organismi loomulikku hormonaalset tasakaalu. Nad kujutavad endast füüsilist barjääri, mis takistab sperma sisenemist emakasse, sekkumata keha loomulikku hormonaalset protsessi. See muudab kondoomid atraktiivseks valikuks naistele, kes soovivad vältida hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid.

Kondoomi suurused ja sobivus ohutuse ja tunde tagamiseks

Ka kondoomi sobivus ja mugavus on selle tõhususe seisukohalt otsustava tähtsusega. Liiga suur või liiga väike kondoom võib kergemini libiseda või rebeneda. Ebasobiv kondoom võib olla ka ebamugav ja muuta seksuaalvahekorra vähem nauditavaks. Seetõttu on oluline valida õige kondoomi suurus. MISTER SIZE pakub 7 erinevat suurust, et igaüks leiaks endale sobiva kondoomi.

Määrake nüüd kondoomi suurus

Kokkuvõte

Õige kasutamise korral on kondoomid äärmiselt ohutu rasestumisvastane vahend. Otsustavat rolli mängivad õige kasutamine, säilitamine ja kvaliteet. Kondoomid ei paku kaitset mitte ainult soovimatu raseduse, vaid ka sugulisel teel levivate haiguste eest. Seetõttu on soovitatav käsitleda kondoomi kui osa terviklikust lähenemisviisist seksuaaltervisele. Lõppude lõpuks peitub turvalisus rasestumisvastaste vahendite õiges kasutamises ja vastutustundlikus käitlemises.

Kondoomidel on teiste rasestumisvastaste vahendite ees palju eeliseid ja vaid mõned puudused. Lisaks eelmainitud kaitsele soovimatu raseduse ja sugulisel teel levivate haiguste eest on kondoomid kergesti ja odavalt kättesaadavad, sest neid saab osta peaaegu kõikjalt ilma piiranguteta. Kondoomide eeliseks on ka kohene kaitse, samas kui paljude teiste rasestumisvastaste vahendite puhul tuleb nende tõhusust oodata mõnda aega. Samuti ei ole kondoomidel tavaliselt mingeid kõrvalmõjusid, välja arvatud ehk lateksallergia korral, kuid nüüd on olemas ka lateksivabad alternatiivid.

Üks puudus, mida sageli mainitakse kondoomide puhul, on tunnetuse puudumine seksuaalvahekorra ajal. Kuid just seda kondoomide väidetavat puudust me Mister Size'is tahame kõrvaldada. Tänu meie õige suurusega õhukestele ja pehmetele kondoomidele on teil seksuaalvahekorra ajal täiuslik tunne, sest miski ei istu ebamugavalt, ei tõmba ega libise. Loomulikult aitab see kaasa ka turvalisusele.

Osta kondoomid nüüd

Mister Size
Rohkem artikleid

Määrake õige kondoomi suurus 4 lihtsa sammuga

Loe nüüd

Kas on temperatuure, mis on kondoomide jaoks ohtlikud?

Loe nüüd

Kondoomi õigesti peale panemine - kuidas seda teha ilma, et see oleks tüütu

Loe nüüd